blogy logo
login PRIHLÁS SA
BLOG rudo887788
ČLÁNKY
DISKUSIE
SLEDOVAŤ BLOG
Vitajte na mojom blogu
rudo887788



Satnik manazera
pridal rudo887788 15.4. 2014 o 19:34

Po výleve emócií v predchádzajúcom blogu sa vraciam k trošku menej šťavnatej, ale o to náučnejšej téme. Dnes sa prehrnieme šatníkom človeka, ktorý pracuje v obleku. Mnoho ľudí sa domnieva, že šatník manažéra obsahuje minimálne 10 čiernych oblekov a kosele. Realita je však často úplne iná. Treba si uvedomiť, že čierny oblek nie je zďaleka tak univerzálny ako by sa mohlo zdať a využíva sa predovšetkým na slávnostné a spoločenské denné alebo večerné udalosti. Na druhej strane bielych košiel môžete mať aj niekoľko desiatok.

Formálnejšia časť šatníka manažéra často obsahuje niekoľko oblekov v tmavšej modrej a šedej farbe v jednofarebnom prevedení, prípadne so vzormi akými sú napríklad jemné dobre definované pásiky, či málo nápadné káro. V šatníku by rozhodne nemali chýbať najmä košele bielej, prípadne bledomodrej farby (kludne pod nou noste dvojdielne plavky ;) )
. To, ako vyzerá konkrétny manažérsky šatník, už samozrejme záleží od jeho majiteľa, spoločenského postavenia a štýlu.

Ak by ste sa pozreli do šatníka muža z finančného biznisu, našli by ste v ňom pravdepodobne obleky, saká a ostatné kusy oblečenia s doplnkami približne v takomto zložení:

Obleky

Je jedno, či ste manažér, podnikateľ, alebo riaditeľ medzinárodnej pobočky. Je nutné si uvedomiť, že pokiaľ je oblek vašim bežným každodenným oblečením, prejavujete ním nielen svoje postavenie ale aj osobnosť a štýl. Prostredníctvom týchto aspektov pôsobíte na ľudí a na svoje okolie. Nie nadarmo sa vraví, že šaty robia človeka. Ak ste manažér, ktorý nosí do práce jeansy a tričko, ďalšie riadky vás pravdepodobne nebudú celkom vystihovať, ale určite nebudú stratou času :)

Z môjho pohľadu, keďže som pracoval dlho vo finančnej sfére, je dobré mať v šatníku minimálne 5 oblekov, ktoré sú ladené v tmavších odtieňoch modrej a šedej. Práve tieto farby sú definované ako veľmi vhodné na pracovný deň. Na vyšších manažérskych postoch som často pozoroval dobrý vkus, ktorý sa nezaobíde bez štýlového na mieru šitého dvojradového obleku, ktoré pôsobí veľmi formálne a elegantne zároveň.

Páni, ak máte radi hnedú, využite radšej jej tmavšie odtiene a pamätajte na zlaté britské pravidlo. "No brown after six" alebo žiadna hnedá po šiestej hodine. Táto farba je definovaná jednoznačne ako denná farba.

Mysím si, že je dôležité, aby mal muž jeden čierny oblek, prípadne smoking, ktorý využije na slávnostné udalosti, recepcie, biznis večere, či plesy.

Ak ste na pracovnej pozícii, pre ktorú sú obleky každodennou samozrejmosťou a chcete zmenu, obohaťte svoj šatník o pár sezónnych oblekov. V lete uprednostnite svetlejšie farby a tenší, vzdušnejší materiál, ktorý v horúcich mesiacoch padne viac než vhod. Jeseň a zima si pre chladnejšie počasie pýta hrubší a teplejší materiál. Veľmi trendovo na takýchto oblekoch pôsobí jemný svetlý pásik, alebo u Britov veľmi obľúbený vzor zvaný windowpane, či Prince of Wales. Takto oblečený sa budete cítiť vždy veľmi príjemne a váš štýl bude mať úspech zaručený.

Saká

Pre mňa je výhercom súťaže o najuniverzálnejšiu súčasť pánskeho šatníka jednoznačne blejzer (angl. blazer). Ide o klubové sako s výraznými gombíkmi, ktorého konštrukcia materiálu je menej štruktúrovaná a je na ňom vidieť, že nepatrí k obleku. Úplne univerzálne je sako v tmavších odtieňoch modrej, pretože sa dá nosiť i k bavlneným nohaviciam, prípadne jeansom.

Ak sa chcete odlíšiť, veľmi zaujímavo bude na casual saku vyzerať klasické káro (angl. glencheck), prípadne výrazný pásik. Pre zmenu zamatové sako sa bude niesť v znamení luxusu a môžete si ho dať ušiť v najrôznejších farbách. Ja som si ho obľúbil vo vínovo červenej, tmavomodrej a čiernej farbe.

Košele

Každý človek, ktorý pravidelne chodí do práce v obleku vám povie, že v jeho šatníku je určite najpočetneším druhom po kravate košeľa. Pritom najpraktickejšie a najuniverzálnejšie sú košele v bielej farbe. Na takýto nepopísaný papier môžete nakresliť čokoľvek, čo znamená, že k bielej farbe košele veľmi ľahko zladíte kravatu akejkoľvek farby a tiež vreckovku do náprsného vrecka na saku.

Pri košeliach máte okrem farieb a vzorov, na výber aj rôzne štruktúry a hrúbky materiálov. Počas bežného dňa je najvhodnejšia ako som už spomínal biela, či modrá košeľa v jednofarebnom prevedení, alebo s jemným pásikom, ideálne s francúzskou manžetou. V prípade, ak si takúto košelu dáte ušiť na mieru, bude vám skvele sedieť a s vyšitými inicálmi na manžete to bude jedinečný kúsok vášho šatníka. Všetky košele v mojej skrini sú na mieru. Je to ťažko návyková záležitosť, pretože ak to raz vyskúšate, k bežnej konfekcii sa nebudete chcieť vrátiť :)

Nie nadarmo sa hovorí, že správny gentleman nosí dvojitú (francúzsku) manžetu pri každej príležitosti. Od istého času už si ani iné košele neobjednávam. Baví ma, keď môžem vhodne zladeným manžetovým gombíkom vyjadriť svoju individualitu a štýl.

Pre extravagantnejších pánov môže byť zaujímavou kombináciou aj modrá košeľa s bielym golierom a bielymi manžetami. V minulosti sa tak obliekali len bohatší ľudia, ktorí skoro vôbec nepracovali manuálne. Dnes je to štýl hlavne vyššie postavených businessmanov a bankárov.

Topánky a ponožky

Toto sa môže zdať ako úplne fádna téma. Bežné je ponožky farebne zladiť s topánkami, čiže najčastejšie bývajú čierne. Ja som si ale zvykol farbu ponožiek ladiť s farbou viazanky, vreckovky, saka či košele. Je to funny, ale pozor, neplatí pri bielej farbe :)

Tak isto su zimne cizmy dolezite pre zeny v zime, alebo baleriny cez leto, patria topanky aj do muzskeho satnika. Topánky sú kapitola sama o sebe, preto tu len okrajovo. Na formálnejšie príležitosti používajte topánky strihu oxford. Rozdiel spočíva v spôsobe šnurovania, pričom oxfordy majú uzavreté a derby otvorené šnurovanie. Na neformálnejšie udalosti môžete ešte použiť tzv. monky, ktoré nemajú šnurovanie, ale zato zaujmú sponou umiestnenou na boku topánky. Loafery alebo mokasíny sú tiež vhodnou variantou, avšak k menej formálnemu obleku.

Casual Friday

V niektorých firmách je zaužívaný menej formálny koniec týždňa. Vtedy aj manažéri môžu prísť bez viazanky a ukázať tak priateľskejšiu náladu. Ideálnym riešením sú bavlnené nohavice, prípadne jeansy a k nim blejzer, alebo iný "casual jacket" doplnený farebnejšou košeľou a možno aj s výraznejším vzorom, no ziadne kvazi detske oblecenie. Ja osobne som nikdy nebol tohoto súčasťou, pretože nevidím rozdiel v práci v stredu alebo v piatok. Keď si raz moja práca žiada určitý druh oblečenia, tak potom každý pracovný deň.

Ak by sme sa pozreli každý do vlastného šatníka a porovnali ich, zistili by sme, že sú rôznorodé. A to je dobre, pretože by mali vyjadrovať osobnosť a štýl každého z nás. Nezbúdajte, detske oblecenie je vaším osobným PR :)







Prístupov 3456
Kvalita článku
hlasov 0

PRÍSPEVKY
SLEDUJETE
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Prihláste sa, alebo použite facebook login facebook login
ĎALŠIE ČLÁNKY V BLOGU
Sport, ktory by sme mali podporovat
[ 2.7.2014] (príspevkov 2)
Zeny sa musia naucit branit same
[ 6.6.2014] (príspevkov 0)
Vyriesila to RTVS spravne?
[ 2.6.2014] (príspevkov 1)
Zvlastny prehravac
[ 31.5.2014] (príspevkov 0)
Deti nam to vratia
[ 28.5.2014] (príspevkov 0)
Chorobne zbieranie
[ 25.5.2014] (príspevkov 0)
O fakt dobrej knihe
[ 22.5.2014] (príspevkov 0)
Uz nikdy v zivote neprispejem
[ 17.5.2014] (príspevkov 0)
Su tam niekde dobri policajti?
[ 10.5.2014] (príspevkov 0)
Choroba dnesneho sportu
[ 4.5.2014] (príspevkov 0)